Jakie są popularne gatunki literackie? – 4 przykłady

Gatunki literackie to nic innego jak pewne formy utworów literackich. Istnieje ich naprawdę sporo, dlatego warto byłoby poznać przynajmniej te najpopularniejsze.

Należą do nich z całą pewnością nowela, opowiadanie, bajka, czy ballada.

Czym jest bajka?

Bajka to z reguły krótki utwór literacki. Jedną z jego najważniejszych cech jest to, iż zawiera morał dla czytelnika. Bajki miewają żartobliwy charakter i bardzo często są utworami rymowanymi.

Mogą jednak poruszać bardzo poważne i istotne społecznie kwestie. Ich bohaterami mogą być zarówno ludzie, jak i zwierzęta czy inne elementy przyrody.

Tutaj znajdziesz więcej informacji o bajce: https://www.poet.pl/opowiem-ci-bajeczke-czym-wlasciwie-charakteryzuje-sie-bajka/.

Czym charakteryzuje się nowela?

Nowele są krótkimi, pisanymi prozą utworami literackimi. Akcja noweli zawsze zmierza do jakiegoś punktu kulminacyjnego.

Bardzo typowe dla tego gatunku literackiego jest także to, iż jego akcja rozgrywa się zazwyczaj w określonym miejscu i czasie. O wydarzeniach mających znaczenie dla noweli opowiada w zdecydowanej większości przypadków obiektywny narrator.

Jakie są najważniejsze cechy opowiadania?

Opowiadanie to utwór pisany prozą, który jest zazwyczaj krótszy niż nowela. Jego konstrukcja także jest zdecydowanie luźniejsza.

Opowiadania najczęściej są jednowątkowe, choć nie jest to regułą. Występują w nich postaci pierwszoplanowe, jak również drugoplanowe. W opowiadaniach jak najbardziej mogą być obecne dialogii.

Ballada – co warto o niej wiedzieć?

Kolejnym popularnym gatunkiem literackim jest ballada. Łączy ona w sobie nie tylko cechy liryki oraz epiki, ale również dramatu. Bardzo często przewijają się w niej wątki ludowe, a także miłosne.

Ballady nierzadko mają formę rymowanej opowieści. Narrator nierzadko sprawia wrażenie zaskoczonego wydarzeniami, o których z przejęciem opowiada.