Dlaczego cel jest potrzebny w życiu każdego człowieka?

Wiele osób żyje zupełnie bez celu. Nie mają oni realnych do spełniania marzeń, a nawet jeśli sobie jakieś tworzą, to przeważnie oczekują, że jakimś cudem spełnią się one same. Cele to nie tylko domena ambitnych i chciwych ludzi, którzy cały czas chcą czegoś więcej. To szansa na zmienienie swojego życia w taki sposób, o jakim zawsze się marzyło i uświadomienie sobie, że zły los nie ma aż takiej kontroli nad nim.

Cel zachęca do wymagania od siebie więcej


Osoby, które nie stawiają sobie celu, nie czują konieczności wymagania od siebie czegoś więcej. Często to właśnie cel jest lekarstwem na to, na co najczęściej się narzeka, na przykład na brak pieniędzy, komfortowej pracy albo lepszego miejsca do życia. Oczywiście sam cel nie sprawi, że będzie się miało więcej, ale zmusi osobę, która go sobie postawiła, do wymagania od siebie więcej. Postawienie sobie celu jest bowiem często równoznaczne z przekonaniem się o tym, że można zrobić dla siebie znacznie więcej, niż do tej pory się myślało. A mało kto potrafi się oprzeć drzemiącemu w nim potencjałowi.

Cel pomaga uporządkować swoje życie


Wiele osób bez celu prowadzi średniej albo niskiej jakości życie. Nie chodzi tu o poziom zarobków czy wielkość mieszkania, ale zadowolenie z tego, gdzie się doszło. Można przez całe życie pracować na kasie, a i tak być zadowolonym ze swoich sukcesów. Kiedy czuje się, że gdzieś nie można odnieść sukcesu, nie należy stanąć w miejscu. Lepiej skierować swój wzrok w inne miejsce i szukać sposobu na bycie szczęśliwym. Cel uczy mierzyć jakość swojego życia w inny sposób, niż za pomocą posiadanych pieniędzy. Z jego pomocą można cieszyć się tym, co się ma, bez konieczności posiadania więcej.

Spełnienie celu daje nową motywację


Postawienie sobie pierwszego celu to wielki krok milowy. Kolejnym jest z kolei osiągnięcie pierwszego celu. Nie ważne, jak mały by on nie był, zawsze będzie działał motywacyjnie. Tylko wypełnienie swojego celu może przynieść satysfakcję z jakości swojego życia. Jak było już wyżej wspomniane, cel nie musi być wcale związany z osiąganiem sukcesów zawodowych. Może dotyczyć hobby, związków albo zbierania kolekcji.Osiągnięcie celu w każdej z tych dziedzin pokazuje, że ma się potencjał, który można z łatwością wykorzystać. Taka radość daje siłę na stawianie sobie większych wyzwań i kierowanie się ku jeszcze lepszym osiągnięciom.