Pstrykanie, największym przyśpieszeniem wytwarzanym przez ludzkie ciała.

Pstryknięcie palcem zostało po raz pierwszy przedstawione w starożytnej sztuce greckiej około 300 roku p.n.e. Dziś to samo uderzenie inicjuje złe moce dla złoczyńcy Thanosa w najnowszym filmie Marvela „Avengers Infinity war”. To zainspirowało grupę amerykańskiej Narodowej Fundacji Nauki — sfinansować naukowców z Georgia Tech, aby zbadać przy pomocy fizyki zjawisko pstrykania palcem i określić, w jaki sposób tarcie odgrywa kluczową rolę.

Wykorzystując tarcie pośrednie, nie za duże i nie za niskie, pstryknięcie palcem powoduje największe przyspieszenie obrotowe obserwowane u ludzi, nawet szybsze niż ramię profesjonalnego miotacza baseballu. Wyniki zostały opublikowane w Journal of the Royal Society Interface.

Badania prowadzili badacze Georgia Tech, Raghav Acharya, Elio Challita, Saad Bhamla i badacz Mark Ilton z Harvey Mudd College.

Ich wyniki mogą pewnego dnia wpłynąć na projekt protetyki, która ma naśladować szerokie możliwości ludzkiej ręki. Bhamla wspomniał, że projekt jest również doskonałym przykładem tego, co nazywa nauką opartą na ciekawości, gdzie codzienne zdarzenia i zachowania biologiczne mogą służyć jako źródła danych dla nowych odkryć.

„Od kilku lat jestem zafascynowany tym, jak możemy pstrykać palcami” – powiedział Bhamla.
„To naprawdę niezwykła łamigłówka fizyki na wyciągnięcie ręki, która nie została dokładnie zbadana”.

John Long, dyrektor programowy w Oddziale Integracyjnych Systemów Organicznych NSF, powiedział, że badania „są świetnym przykładem tego, czego możemy się nauczyć dzięki sprytnym eksperymentom i wnikliwym modelowaniu obliczeniowemu. Pokazując, że różne stopnie tarcia między palcami zmieniają elastyczne działanie pstryknięcia, naukowcy ci otworzyli drzwi do odkrycia zasad działających w innych organizmach i do zastosowania tego mechanizmu w systemach inżynieryjnych, takich jak roboty inspirowane biologią.”

Naukowcy są przekonani, że wyniki otwierają wiele możliwości dla przyszłych badań, w tym zrozumienia, dlaczego ludzie w ogóle pstrykają i czy ludzie są jedynymi naczelnymi, które rozwinęły tę fizyczną zdolność.