Statystyka: co to jest i co bada?

Statystyka to pojęcie, które, czy jesteśmy tego świadomi czy nie, jest częścią naszego życia. Niezależnie od tego, czy chodzi o wielkość populacji, średni dochód gospodarstwa domowego obywateli danego kraju czy liczbę wypadków drogowych w ostatnim roku, stosuje się do tego statystyki. Jednak jej zakres jako dyscypliny naukowej jest znacznie szerszy. Jeśli nadal nie wiesz, jaki kierunek studiów wybrać, a lubisz analizę danych, wyjaśniamy, czym są studia statystyczne i dlaczego jest to opcja, którą powinieneś rozważyć.

Statystyka: co to jest i co bada?

Najwcześniejsze formy statystyki istniały od zarania cywilizacji. Już wtedy do liczenia ludzi i zwierząt stosowano przedstawienia graficzne i symbole na różnych przedmiotach (skórach, drewnie, ścianach jaskiń, skałach).

Babilończycy gromadzili również dane o swojej produkcji rolnej oraz o towarach, którymi handlowali lub wymieniali się. Podobnie Egipcjanie doskonalili się w analizowaniu danych dotyczących populacji na długo przed zbudowaniem piramid. W Izraelu, Chinach i Grecji statystyka odgrywała również kluczową rolę w spisach powszechnych.

Dziś możemy powiedzieć, że statystyka to zbiór metod naukowych, które pozwalają statystom zbierać, analizować i prezentować dane zarówno do analizy, jak i do podejmowania ważnych decyzji. Statystyka, jako dyscyplina naukowa, dostarcza wyjaśnień na pewne pytania i ułatwia przewidywanie obserwowanych zjawisk.

Niewątpliwie statystyka umożliwia nam kwantyfikację rzeczywistości i posiadanie niezbędnych narzędzi do jej analizy, a tym samym do działania w sposób bardziej spójny i dokładny. Jeśli nadal nie masz jasności, co bada statystyka, przyjrzyjmy się kilku przykładom jej zastosowania w życiu codziennym.

Jak statystyka jest stosowana w życiu codziennym?

W firmach statystyka jest wykorzystywana na wiele sposobów. Odgrywa ona podstawową rolę w planowaniu strategicznym organizacji.

Statystyki pomagają również zapobiegać wypadkom. Eksperci w dziedzinie BHP wykorzystują statystyki, aby zrozumieć, jakie wypadki zdarzają się najczęściej w miejscu pracy. W oparciu o wyniki mogą ustalić lepsze plany prewencyjne i roczny budżet dostosowany do rzeczywistego ryzyka.

Jeśli zastanawialiście się, co bada statystyka, to może Was zaskoczyć fakt, że ta metoda naukowa jest obecna również w sporcie. Eksperci wykorzystują statystyki, aby pomóc sportowcom osiągnąć szczytową wydajność. Jeśli chcesz być na bieżąco ze sportem, polecamy portal www.magazynsportowy.pl

W świecie sprzedaży statystyka stosowana jest do mierzenia poziomu satysfakcji klientów oraz do zrozumienia i analizy trendów konsumenckich: potrzeb, gustów i preferencji.

W innych dziedzinach, takich jak ekonomia, nauka, medycyna czy polityka, statystyka odgrywa kluczową rolę. Po zebraniu i analizie danych statystyka umożliwia podejmowanie daleko idących decyzji w celu poprawy sytuacji. Na przykład, w rządzie, statystyka jest kluczowym czynnikiem w rozwoju polityki publicznej.