Objawy zaburzeń psychicznych u nastolatków.

Młodzież w okresie dorastania boryka się z wieloma problemami, w tym ze stresem związanym z okresem dojrzewania. Stres jest częstą przyczyną zaburzeń psychicznych wśród nastolatków. Jeśli nastolatek nie otrzyma odpowiedniego wsparcia w okresie przejściowym, w późniejszym okresie życia może dojść do załamania nerwowego, które jest prawie niemożliwe do wyleczenia.
Jeśli rodzice zauważą nagłą zmianę w zachowaniu nastolatka (zmiana zainteresowań, brak zainteresowania czymś, czym od dawna się interesował), może to wskazywać na pewne problemy.
Sugestia: lepiej nie nękać od razu nastolatka pytaniami o miłość, problemy w szkole czy z narkotykami, lepiej skonsultować się z psychologiem młodzieżowym. Dzięki temu może on rozpoznać zaburzenia na podstawie objawów, a także pomóc nastolatkowi w radzeniu sobie z tym skomplikowanym okresem.

Przejawy zaburzeń psychicznych u młodzieży.

To właśnie w okresie dojrzewania zaczyna się kształtować wiele chorób psychicznych, takich jak schizofrenia i różne rodzaje psychoz.
Możliwe pewne objawy behawioralne, jakie można zaobserwować.
1. Nastolatek ma nowe hobby, któremu poświęca cały swój czas, ale nie robi żadnych postępów.
2. Nagle porzuca swoje dawne zainteresowania.
3. Nie radzi sobie w szkole, podczas gdy wcześniej radził sobie dobrze.
4. Stracił zainteresowanie wszystkim, co kiedyś go pasjonowało.
Objawy te nie są jednak w 100% wskaźnikiem zaburzeń psychicznych u nastolatków. Może to być wyrazem zaakcentowania charakteru.

Symptomy emocjonalne.

1. Nagłe wahania nastroju, agresywność, konflikty z rodzicami, nauczycielami i innymi nastolatkami, impulsywność, melancholia, niepokój, niespójność.
2. Pogardliwy stosunek do dorosłych.
3. Bycie nadmiernie krytycznym wobec siebie lub, przeciwnie, zbyt pewnym siebie
gwałtowne reakcje na rady z zewnątrz i samokrytykę.
4. Wrażliwość jest połączona z nieczułością; nastolatek jest nieśmiały, ale jednocześnie bardzo drażliwy.
Jeśli zauważysz tylko jeden z aspektów w zachowaniu nastolatka, nie przejmuj się, tylko porozmawiaj z nim i dowiedz się, co jest przyczyną zmiany. Połączenie kilku lub wszystkich powyższych objawów może wskazywać na zaburzenia psychiczne u nastolatków.

Znaczenie wizyty u specjalisty.

Poradnictwo psychologiczne dla nastolatków ma zasadnicze znaczenie dla przezwyciężenia tego etapu kryzysu, a jest jeszcze ważniejsze, jeśli u nastolatka występują zaburzenia psychiczne. Niektórzy uważają, że to wstyd zabierać nastolatka do psychologa, że to tylko pogorszy sytuację, że nastolatek stanie się bardziej zamknięty w sobie, straci zaufanie do rodziców itd.

Kiedy konieczna jest wizyta u specjalisty?

W dzisiejszych czasach wielu psychologów pracuje anonimowo, co oznacza, że nikt w szkole nie wie, że nastolatek był u specjalisty. Aby dowiedzieć się, czy w danym przypadku wizyta u psychologa jest konieczna, należy zwrócić uwagę na następujące aspekty.
1. Jeśli weźmiemy pod uwagę, że nastolatek bardzo się zmienił.
2. Jeśli w rodzinie wszystko układa się dobrze, nie ma kłótni ani nagłych zmian (rozwód, śmierć kogoś bliskiego itp.), a zmiany stały się widoczne.
3. Jeśli nastolatek nie śpi dobrze i odmawia jedzenia, należy skonsultować się ze specjalistą.
4. Jeśli nastolatek przez dłuższy czas jest przygnębiony, niczym się nie interesuje, ma np. urojenia i halucynacje.
Należy tu zaznaczyć, że wielu rodziców myli melancholię u nastolatka, która jest charakterystyczna dla okresu dojrzewania, z depresją.

Jeśli poza tym stanem nic innego nie przeszkadza dorastającemu (je i śpi jak dawniej, nie stracił zainteresowania swoimi pasjami itp.), jest to po prostu trudny próg wiekowy, który dobrzy rodzice pokonają. Spędzaj z dzieckiem więcej czasu, rozmawiaj z nim, ale nie męcz go, jeśli nie lubi jakiegoś tematu, idźcie razem na spacer, słuchaj go.