Rodzaje i poziomy poczucia własnej wartości.

W trakcie życia człowiek jest regularnie oceniany przez otoczenie. Wygląd, słowa i czyny są również przedmiotem dyskusji. Mamy też opinię o sobie, według której działamy w społeczeństwie.

Co to jest poczucie własnej wartości?

Poczucie własnej wartości to poziom rozumienia siebie przez człowieka, jego pozytywne i negatywne cechy, ocena jego osobowości, część koncepcji siebie. Postrzeganie siebie jest nierozerwalnie związane z poziomem miłości do siebie. Im bardziej dana osoba kocha siebie, tym bardziej adekwatne i wyższe będzie jej poczucie własnej wartości.
Poczucie własnej wartości jest bardzo ważne i ma wpływ na rozwój życia. Zaufanie do własnych zalet i mocnych stron pozwala na osiąganie celów. Z drugiej strony upokorzenie, poczucie winy i wstydu, nieuzasadniona nieśmiałość uniemożliwiają wyrażanie i realizowanie wewnętrznych potrzeb. Podstawowa samoocena kształtuje się w dzieciństwie, ale jest to kategoria, która może się zmieniać w czasie i podlega korekcie.

Rodzaje samooceny osobowości według psychologii.

Psychologia wyróżnia trzy rodzaje poczucia własnej wartości. Klasyfikacja opiera się na stopniu, w jakim samoocena danej osoby jest zgodna z obiektywnymi danymi. Im bardziej realistyczna jest samoocena danej osoby, tym bardziej satysfakcjonujące będą jej relacje z ludźmi i tym większe będą jej osiągnięcia we wszystkich dziedzinach życia.

1. Adekwatne poczucie własnej wartości.
W tym typie postrzegania siebie, samoocena osoby odpowiada rzeczywistości. Człowiek jest świadomy swoich mocnych i słabych stron, zna swoje możliwości i potrzeby, określa swój wewnętrzny potencjał. Taka osoba potrafi być samokrytyczna i pracować nad błędami. W tym przypadku łatwiej jest pracować nad słabymi stronami, aby spróbować je wyeliminować, jak również kultywować silne cechy.

2. Niewłaściwe poczucie własnej wartości.
Zniekształcona samoocena oznacza, że opinia o sobie jest daleka od obiektywizmu. Może być przeceniana lub niedoceniana, gdy osoba w ogóle siebie nie akceptuje lub uważa, że posiada cechy, które w rzeczywistości nie są jej własnymi. Niewystarczająca samoocena utrudnia komunikację i wyniki zawodowe.

3. Mieszana samoocena.
W tym przypadku osoba traktuje siebie różnie w różnych okresach życia, czasem wykazując większą pewność siebie, a innym razem stając się słabą i zakompleksioną. O mieszanej samoocenie można mówić również wtedy, gdy postrzegamy siebie realistycznie w odniesieniu do niektórych cech, a nieadekwatnie w odniesieniu do innych. Na przykład, jesteśmy pewni siebie w swoim zawodzie, ale w życiu osobistym uważamy, że nie jesteśmy godni odpowiedniego partnera.

Poziom poczucia własnej wartości.

Poziom poczucia własnej wartości zależy od tego, jak bardzo dana osoba docenia samą siebie i jak porównuje się z innymi.

Zaniżona.
Dla osoby z taką samooceną, obraz siebie nie jest zbyt ciepły i nie jest ona zadowolona z tego, jak układa się jej życie. Do zewnętrznych cech tej osoby należą poniżej wymienione.
1. Częsta samokrytyka.
2. Powtarzające się poczucie winy.
3. Pragnienie, aby zadowolić innych.
4. Strach przed zrobieniem czegoś złego.
Jednocześnie obiektywne dane osoby są dobre, potencjał jest, ale z obawy przed popełnieniem błędu często nie jest on wykorzystywany.

Niska.
Jest to najbardziej niepożądany poziom samooceny, gdyż nie pozwala na budowanie satysfakcjonujących relacji i osiąganie wyników. Osoba z niską samooceną może być postrzegana w następujących przejawach.
1. Nadmierne i nietrafione przeprosiny.
2. Neurotyczne poczucie winy.
3. Ciągłe przeprosiny za swoje słowa i czyny.
4. Brak inicjatywy wynikający z całkowitego braku wiary w swoje możliwości.
W przypadku niskiej samooceny zawsze pojawia się kompleks oszusta. Jeśli człowiek odnosi sukcesy, jeśli zrobił coś dobrze, powie, że to był fuks i że nie ma żadnych zasług. Jego wypowiedź pełna jest zwrotów typu: „nie jestem pewien”, „nie dam rady, nie uda mi się”. Nawiasem mówiąc, perfekcjonizm jest przejawem niskiej i niedocenianej samooceny. Często zdarzają się sytuacje, w których dziewczyny o idealnym wyglądzie, o którym wiele z nich może tylko pomarzyć, katują się dietami, idą pod nóż chirurgów plastycznych i popadają w poważne patologie.

Normalna.

Posiadanie normalnej samooceny osobowości jest wielkim szczęściem dla człowieka. Ludzie są w pełni świadomi swoich mocnych i słabych stron, biorą swoje mocne i słabe strony za pewnik, a te ostatnie starają się korygować. Osoba szanuje i kocha samą siebie. Cechy dystynktywne są następujące.
1. Umiejętność podejmowania decyzji i brania za nie odpowiedzialności.
2. Spokojne wyrażanie opinii.
3. Odporność na stres.
4. Adekwatne postrzeganie krytyki zewnętrznej.
5. Realistyczne oczekiwania.
Osoba z normalną samooceną żyje płynnie, spokojnie i harmonijnie, ma silne przyjaźnie i ma wszelkie możliwości, by prowadzić satysfakcjonujące życie osobiste. Istnieje niewielkie prawdopodobieństwo wystąpienia chorób psychicznych i psychosomatycznych. Osoba ta nie czuje się winna, zdaje sobie sprawę ze swoich błędów, naprawia je i idzie dalej.

Zawyżona.
Istota wysokiej lub przesadnej samooceny jest taka sama — polega na zniekształconym spojrzeniu na samego siebie w sensie wychwalania swoich zalet i ignorowania wad. Przesadne postrzeganie siebie jest lepsze dla osoby niedocenianej, ponieważ pozwala jej awansować. Ponadto nie mają silnych więzi przyjacielskich i często czują się samotni. Cechy charakterystyczne osoby o wysokiej samoocenie.
1. Narcyzm.
2. Nietolerancja dla wszelkiej krytyki.
3. Mocna ufność w swoją własną sprawiedliwość.
4. Obwinianie innych za swoje niepowodzenia.
5. Brak zdolności przyznawania się do błędów.
6. Ciągła rywalizacja z kolegami i przyjaciółmi.
7. Brak chęci i umiejętności wysłuchania adwersarza.
W zasadzie ta osoba nie jest zainteresowana ludźmi. Zazwyczaj popisują się, mówią o swoich sukcesach i uważają się za niedocenionych. Osoba ta uważa, że wszyscy powinni kręcić się wokół niej, nie pyta, ale rozkazuje.